OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Odmietanie potravy

Vitajte na stránke terazoo.wbl.sk v sekcii Odmietanie potravy


 

Autor článku Justin Kobylka   http://jkobylkareptiles.com/

 

O stravovacích zvyklostiach pytónov kráľovských ich vyberavosti  toho by sa dalo napísať veľa. ... Nový majiteľ môže byť niekedy dosť rozhodený z dlhých prestávok medzi kŕmením. Pre ľudí, ktorí  jedia trikrát denne, je totiž vážne ťažké zvyknúť si na zviera, ktoré vydrží bez jedla aj šesť mesiacov. Keď som s pythonmi začínal, mal som samičku, ktorá s bez jedla vydržala 13 mesiacov (a nemala zadne viditeľné zdravotné problémy), Nez sa upokojila stal sa z nej opäť vzorný modelový hadí občan. Keď chováte pythóna, sú práve tieto dlhé prestávky v kŕmení hlavnou prekážkou vašich cieľov, najmä keď ide o kľúčového hada vo vašich chovateľských plánoch. Tomu úplne rozumiem! Za posledných 10 rokov Som dal dohromady všetky možné triky, ako sa cez  tieto dlhé prestávky s vašimi hadmi dostať. Všetky ich tu nebudem uvádzať, popisu skôr celkový rámec, v ktorom takéto problémy je možné riešiť.

Kľúčové Koncepty - je nutné  tomu porozumieť, ako sa pythony živia v divokej prírode:

A to je úplne zásadné!  Každý druh má jedinečne vrodené inštinkty.  A ja  sa im chcem dostať  do hlavy a využiť tento inštinkt v nás (a ich prospech!).Žil som v Benine v Západnej Afrike skoro rok v rokoch 2000-2001. Aj keď som sa v tom čase nevenoval krajtám, mal som možnosť vidieť   ich v ich  prirodzenom prostredí. Sú to samotárske tvory, nemôžete si len tak śť na prechádzku a naraziť na pythona. Väčšinu času trávi pod zemou v brlohoch hlodavcov,alebo  v opustených termitištiach (a že ich je tam veľa). Im to dáva dve výhody: sú v bezpečí pred šelmami a majú prístup k malým cicavcom, ktoré žerú. Pythony kráľovske lovia zo zálohy to znamená, že svoju korist nehľadajú a nenaháňajú. Vplazí sa do hlodavcovej nory ,alebo iného tesného miesta a zožerú akéhokoľvek hlodavca, ktorý dosť rýchlo neutečie (a som si istý, že odtiaľ prameni ich inštinkt občas pritisnúť hlodavca na stenu terária. Predstavujem si ich v hlodavcovej nore s jedným zvieratkom v papuli a  s ďalšími 3 -4 pritlačených na steny tunela).  Keď si noru vyčistí (alebo je  už v  prázdnej nore), pytón sa utáborí a čaká na ďalšie hlodavčie návštevy. To, či sa v takejto nore aj naďalej dobre nažerie, závisí na jednej veľmi dôležitéj veci a to .... pachu.  Brloh nemôže byť cítiť po hadovi.   Keď sa pythón v brlohu vyprázdni, ohrozí tým svoju  pozíciu. Rovnako tak je tomu keď zvlečie kožu. Je to ako inzerát pre hlodavce, že v tejto nore býva dravec. Myslím si, že preto dokážu byť pythony dlhú dobu bez vyprazdnenia a skoro vždy spojí vyprázdnenie zo zvliekaním kože. Akonáhle totiž jedno z toho prebehne, bude si pythón musieť nájsť nové miesto na život, ak sa chce nažrať. Pozrime sa na to ako nechať zápach za sebou a vynoriť sa v najlepšej možnej kondícii pre ďalšie lovenie koristi.

Ako to použiť na pytóna chované v zajatí:

Pred niekoľkými rokmi som začal experimentovať s výmenou podstielky celej zakaždým, keď sa pythony vyprázdnili (namiesto jednoduchého čistenia príslušných miest). Namiesto toho poriadne som vyčistil terárium, aby som odstránil akýkoľvek zvyškový pach. Povedal som si, že by sa mohlo simulovať ich zbavenie  zápachu a  začiatok lovu v novom prostredí. Výsledky boli dosť výrazné. Vo všetkých poschodiach (regálov)  zvieratá, ktoré mali čerstvo upratané, výrazne menej vynechávala kŕmenie zriedkavejšie než zvieratá, u ktorých sa upratovalo iba dane miesto. Platilo to najmä, keď  pred čistením sa vyzliekol z kože. Ďalšou skúškou boło skombinovať poriadne vyčistenie zo zmenou v regále  a zmenou terária. Presťahoval som zarytých problémových  jedákov do nového čistého terária v inej časti regálu, alebo dokonca preniesť do  regálu na druhom konci miestnosti. Výsledkom bolo, že niektorí z mojich najväčších skrachovancov ohľadom jedla pri ďalšom kŕmenie hlodavce priamo zmasakrovali. Na rozdiel od všeobecne rozšírenej mienky premiestnenie hada, ktorý nechce žrať dať do terária inej veľkosti ,alebo tvaru ,alebo s iným typom podstielky často dosť pomôže. Čím je takáto zmena pre hada výraznejšia, tým je pravdepodobnejšie, že ju bude vnímať ako dobrú príležitosť nažrať sa. Môj obvyklý postup pri čisteni teraz je určiť hady, ktoré už dlho nežrali (vynechali tri a viac kŕmeni) presťahovať ich do iného čistého terária v regále, aj keď je ich podstielka čistá. Ak potravu aj naďalej odmietajú, premiestnime ich do terária inéj veľkosti (zvyčajne budú fungovať aj väčší  menší terárium). U mňa to  funguje extrémne dobre. Znamená  to,že sa môze presťahovať na ine miesto 5 týždňov po sebe aj viac, nez začne znovu žrať. Je to dosť pracné, ale tie výsledky za to stoja.

Veľmi dlhé prestávky v kŕmení sú výrazne neobvyklé. Pristup uvedený v predchádzajúcich odsekoch časom vyrieši 90% problemu s kŕmením rýchlejším sťahovaním hada počas doby, keď odmietajú potravu. Táto stratégia nie je zázračné riešenie, pytóni majú prirodzené obdobie, kedy nežerú vždy budú existovať problémové hady. Cieľom je zabezpečiť, aby  tieto prirodzené prestávky neprerástli k  navyknutiu odmietaniu potravy.

Pytón nežerie? Zasiahnite - trpezlivo čakajte:

Podľa môjho názoru vedie odmietanie potravy k problémovému správaniu. Pozrime sa na to takto, pytóny maju zvyčajne silný prirodzený inštinkt žrať,ale keď sa raz nenažeru vy im kazdy týždeň ponúkajte nejakú myšku ak odmietnu, posilňujete návyk k neprijímaniu potravy. Preto sa snažím konať až keď začne odmietať potravu. Ak sa mi nepodarí relatívne rýchlo nakŕmiť ,ponúkam jedlo len občas, aby som tento návyk nežrať neposilňoval.  Je lepšie, keď odmietne 8 krát za 4 mesiace než ak ich za rovnakú dobu odmietne 25 krát.Hady sú pri jedle extrémne zraniteľný . Ich primárna obrana (papuľa) je pri jedle plne nepoužiteľná a  v tomto procese majú tiež výrazne obmedzenú pohyblivosť. U mnohých nejedlíkov je možné vysledovať, že sú plachý a nervózny z obrovského človeka (potenciálnej  hrozby),ktorý stojí nad nimi pri jedle . Ak ste niekedy urobili nejaký nečakaný pohyb,alebo sa python pri jedle vyplašil a jedlo vypľul,  je to preto, že si uvoľňuje papuľu, aby sa mohla brániť. U takých hadoch je minimalizácia vašej účasti úplne zásadná. Skúste po zhasnutí, zostať mimo dohľad (ak je terárium presklené). Nechajte v miestnosti pach hlodavcov, aby sa pythón mohol nachystať na možnosť žrádla až potom pustite hlodavca do terária tak, aby si Vás moc nevšimol. Je dosť ťažké zvládnuť, aby s mrazenou / rozmrazenou potravou podľa mňa je to dôvod, prečo niektoré pythony výrazne preferujú živú potravu. Percento kŕmenia mrazenou / rozmrazenou potravou znižuje práve ľudský faktor .... To je tiež dôvod číslo jedna, prečo vybratie pytóna z jej úkrytu kvôly kŕmeniu moc nefunguje aj keď sa často uvádza, kŕmiť pythona v inom teráriu,ale  neprináša to žiadnu výhodu.

Skúste iný typ koristi:

Ak ponúknete za potravu niečo iné, môže to fungovať, ale je to dvojsečná zbraň. Svojim pythonom dávam výhradne potkany, pretože je to pre ne jediný typ koristi, na ktorých sa majú možnosť naučiť a ktoré budú žrať celý život. Môžete im dávať  jedného potkana keď sa vyliahnu jedného potkana, keď budú dospelí. Mnohokrát som dal myšku  hadovi, ktorý4 mesiace nežral hneď ďalší týždeň bol naspäť na potkanoch .... Len jednoducho potreboval naštartovať, ale vaš pythón sa na nové druhy žrádla môze stať závislí a potom naraz dávate dospelému pythonovi 10 veľkých myší pri jednom kŕmení (čo je drahé a veľmi zdĺhavé!). Z tohto dôvodu odporúčam skúsiť iný typ kŕmenia . Keď ste vyskúšali všetky ostatné možnosti.

Rrozmnožovanie:

Niekedy môže byť príjem potravy stimulovaný tak, že dáte dva hady dokopy a necháte ich sa spáriť. Myslím si, že u samičky sa spúšťa biologický inštinkt nabrať  kritickú váhu pre nakladenie vajec.  Môže to fungovať u samcov aj samíc,ale  neodporúčal by som, ak naozaj nemáte záujem o mláďatá hadov, ktoré dávate dohromady. Niekedy Vás totiž môžu prekvapiť, aj keď veľkosť hada ,alebo načasovanie nie je ideálne.