OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Starostlivosť a chov P.regius

Vitajte na stránke terazoo.wbl.sk v sekcii Starostlivosť a chov Pregius

Starostlivosť a chov - Python regius

Python regius je jedným z najobľúbenejších hadov chovaných v zajatí po celom svete ich chov môže byť veľmi prospešný a celkovo nie je príliš ťažký. Je  dôležité, aby vaše terárium bol kompletný a pripravený pre vášho pythona pred dovozom domov. Týmto spôsobom sa môže had aklimatizovať sa na nové prostredie, hladko len ako je to možné bez ohrozenia jeho zdravia.

V čom chovať existujú dva spôsoby. Prvý a najpopulárnejší spôsob je v teráriu. Druhá metóda (použitý viac u chovateľa) je v regálovom systéme. Veľkosť vašej skrine by nemala presiahnuť jeden a pol násobok dĺžky svojho hada a nesmie byť nižšia ako dve tretiny dĺžky vášho hada. Terárium radšej trochu väčšie a aby nebolo príliš preplnené.  Existuje mnoho ľudí, ktorí sa domnievajú, že neexistuje žiadna maximálna veľkosť  - za predpokladu, že had má veľa prekážok a dostatok zelene. Python regius je známy ako plaché zviera a (podobne ako ostatné hady) sa  bude usilovať o komfort v malom a  v tmavom priestore.

Python regius je chladnokrvný a spolieha sa na externé teplo, ktoré vy ako majiteľ budete poskytovať  pre nich.  Had sám bude modulovať svoje vlastné požiadavky tepla, a preto je treba zdravý rozsah teplôt v celom priestore. Teplá strana priestoru by mala byť v rozmedzí 31 - 33 C  a chladná strana by mal byť 25 - 27 C.  Ako začiatočník,  ktorí nechová  Pythona je dobré dať dva teplomery pripojené priamo na každom konci terária, takže môžete vidieť presné teploty za všetkých okolností.  Ak je terárium  príliš malé, vytvorenie účinného tepelného rozdielu nebude možné.

Python regius  nepotrebuje veľmi špeciálne požiadavky vlhkosti. Priemerné hladiny vlhkosti vo vašom byte sa  pohybujú medzi 35% a 45%. Vlhkosť u hada by nemala klesnúť pod 50%, ale 55% - 60% je ideálna. Ako začiatočník,môžete  ísť do miestneho zverimexu alebo záhradníctva  a kúpiť si vlhkomer, aby ste mohli presne merať vlhkosť vo vašom terariu. Jednoduchý spôsob, ako nastaviť úrovne vlhkosti vo vašom terariu, je zvýšenie / zníženie veľkosti misky na vodu. Naopak, môžete zvýšiť / znížiť množstvo ventilácie. Denné zahmlievanie nie je nutné.

Substrát pre pythona  je takmer každý typ podkladu, ktorí nájdete vo  zverimexu bude fungovať v pohode. Čím viac porézny podklad (ako kompost), tým viac to bude udržiavať vlhkosť a posilni vlhkosť. Najpopulárnejší  je pravdepodobne osika piliny. Aspoň je ľahké rozpoznať čisté a ľahko vymeniťelné. Ja osobne používam noviny ako svoju  preferovanú podstielku pre  pythony. Uvedomte si, že céder nie je vhodný, pretože je toxický pre všetky hady. Ako väčšina hadov aj Python regius hľadá tmavé a bezpečné miesta, kde trávi väčšinu svojho času a zabezpečenie správneho množstva skrýš je rozhodujúci pre jeho pocit bezpečia. V prípade, že sa had necíti v bezpečí, bude to stres a môže mať problémy s kŕmením . Ak had pri zvliekaní kože potrha zvlek je to jasný signál,že potrebuje viac vlhkosti. 

Osvetlenie Python regius nepotrebuje zvláštne požiadavky,   bude v pohode s prirodzeným svetlom z vášho domova.

Uistite sa, že je vždy čerstvá voda v teráriu. Niektorí ľudia menia vodu raz týždenne. Odporúčam radšej meniť vodu každé 3 alebo 4 dni. Je zrejmé, že ak sa  voda ušpiní skôr,tak ju treba okamžite vymeniť. Zdravý  python sa nebude typicky máčať vo svojej miske s vodou,preto je táto skutočnosť pri výbere  misky pre vášho hada rozhodujúca .

Zvliekanie budete schopní rozpoznať, keď váš had sa bude zvliekať s dvomi hlavnými znakmi. Po prvé,   koža hada začne byť matná až kalná a nakoniec budú oči hada  mliečne. Nakoniec oči budú jasné a počas nasledujúcich 36 hodín môžete očakávať, že sa váš had zvliekne. V závislosti na veku vášho hada sa  bude zvliekať asi raz za 4 - 6 týždňov. Python regius zvyčajne nemáva problémy pri zvliekaní ako aj ich požiadavky  na vlhkosť nie sú príliš náročné. Ak sa vaš python zvlečie  neúplne, namočte hada po dobu dvoch hodín v plytkej vode. Potom, zostávajúca koža by mala ísť ľahko dole. Je vždy dôležité skontrolovať hada potom, či sa zvliekol, aby ste sa ubezpečili, že zostala  špička chvosta bez kože, a že očné viečka boli úplne odstránené. Ak zistíte, že had nie je dobre zvlečený, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste mu pomohli. Vlhkosť v teráriu  môže byť zvýšená tým, že jednoducho vylejete trochu vody na hornej strane zdroja tepla. Môžete tiež namočiť hada po dobu dvoch hodín v plytkej vode ako som už písal vyžšie. Ak je to potrebné zvážiť zníženie vetrania v uzavretom priestore, aby úspešnejšie sa zvýšila vlhkosť.

Kŕmenie Python regius je možné podávať na myšiach celý jeho život, ale nutrične možno povedať, že je lepšie prejsť na potkany čo najskôr. Mali by byť  kŕmený raz týždenne a vyžaduje zodpovedajúce veľkosti jeho jedla za týždeň. To znamená, že myš / potkan by mal mať rovnakú veľkosť ako najväčšia časť hadovho  tela.  Ak chcete byť na bezpečnej strane, je lepšie kŕmiť svoje pythony vo vyhradenom kŕmnom boxe.  Týmto spôsobom, si had zvykne na kontakt a nebude útočiť na ruku pri manipulácii.  Ako had bude starší, bude stále dôležitejšie, aby začal jesť mrazených - rozmrazených hlodavcov. Dôvodom je, že akýkoľvek hlodavec - staršií než pred odstavom majú zuby a môže spôsobiť vážne poškodenie vášho hada. Nikdy nenechávajte bez dozoru živých hlodavcov s hadom.  Regius je  tiež známý, že je vyberavý jedlík (najmä v zimných mesiacoch) . Ak  vaš had príliš neschudne tak zostane zdravý, nie je čoho sa báť a budú nakoniec znova jesť.  Avšak, pri nákupe mláďaťa, chovateľ od ktorého ste ho kúpili  (obvykle) zaistí, že had je dostatočne rozkŕmený pred predajom. To je dôvod, prečo je dôležité, aby ste kupovali svojho hada iba  od renomovaných chovateľov,  ktorý si zakladajú na dobrom mene a vyhnú sa zvieratám predávaných od rôznych priekupníkov z pochybných chovov kde si veľmi ľahko môžete doniesť rôzne ochorenia  - ako roztoče,  ktoré Vám zamoria Váš dovtedy čistý chov a nebýva vôbec jednoduché sa toho zbaviť.  Ak zistíte, že vaš malý had má problémy, uistite sa, že vaše podmienky chovu sú v poriadku najčastejšie dôvody nepríjímania potravy bývajú stres z nového prostredia - neustálym kontaktom ľudí (detí), nízka, alebo vysoká teplota, príliš vysvietené terárium bez možnosti ukrytia . V prípade, že had začne chudnúť, poraďte sa so svojím veterinárom alebo poradiť sa so skúsenými chovateľmi. Dnes už tiež existuje  množstvo fór on-line, kde ľudia majú veľký záujem pomôcť novým  chovateľ om kde sa môžte poradiť o vaše kŕmenie (alebo iné) problémy, môže často viesť  k  nájdeniu rýchleho riešenia.

Zaobchádzanie Pythonom je známe, že sú veľmi učenlivé zvieratá a sú veľmi kludné na manipuláciu. Len vzácne príležitosti kde sú hady, ktoré sú útočné, ale ak je  s týmito hadmi pravidelná manipulácia,  by sa mal  nakoniec upokojiť . Je dôležité nemanypulovať so svojím hadom po dobu najmenej 36 hodín po tom, čo jedol, pretože to môže narušiť trávenie jedla  a viesť  k  jeho vyvráteniu .  To je tiež najlepšie, aby sa manipulovalo z hadom, keď je v procese zvliekania. Hlavným dôvodom je to, že ich oči sa sfarbia do modra sa hady nemajú schopnosť vidieť . Ako je možné očakávať, ak zviera nemôže zle vidieť, stane sa oveľa viac defenzívne a s väčšou pravdepodobnosťou zaútočí.  Niektorí ľudia sa obávajú toho, ako často môžu manipulovať  s  hadom - stručná odpoveď znie, že ak váš had je kludný, môžete s ním zaobchádzať tak často, ako sa vám páči. Tiež si pamätám, že čím menej často budete ho brať , tým menej budú  manipulovatelné preto, ak chcete mať regiusa ako domáceho maznáčika, pravidelná manipulácia (raz alebo dvakrát týždenne) je zásadný.

Čistiť terarium je nutné aspoň raz týždenne. Vykonať dôkladné čistenie raz za mesiac. To znamená odstránenie všetkého obsahu terária a dezinfekciu  vhodným čistiacim prostriedkom. Podstielka sa musí úplne vymeniť raz za mesiac. Ak používate noviny, vymeniť  raz týždenne.

  Určenie pohlavia je možné z dvomi spôsobmi a to sondovaním a pálpovaním,ale ak Vám neurčil pohlavie predajca tak to nikdy sami neskúšajte.  Ak neviete, čo robíte, môžete  spôsobiť vážne poškodenie vášho hada. Samice  budú väčšie než samci - takže vedieť pohlavie vášho hada, môže byť pre vás dôležité.  Samica regiusa môže vyrásť až 140 cm, zatiaľ čo samci dosiahnú až 110 cm .

 

volný preklad z  http://www.worldofballpythons.com/python-regius/care-sheet/